Menu Główne

Tematyka chrześcijańska

Koncepcja Witryny

Neopogaństwo

Wstęp do kategorii Neopogaństwo

PDFDrukujEmail

Neopogaństwo jest często zjawiskiem kojarzonym z marginesem wyznaniowym w Polsce, rozumianym jako odtwarzanie kultu pogańskiego z czasów przed chrześcijańskich. Zagadnienie jest jednak szersze: oznacza zastępowanie koncepcji chrześcijańskich innymi, związanymi z kultem demonów, czarami, wróżbiarstwem czy innymi rodzajami okultyzmu. Czasami jest to określane religią (np. hari kriszna), czasami koncepcją filozoficzną czy psychologiczną, ale najczęściej przenika w postaci bardziej ukrytej (np. horoskopy czy homeopatia). Cała gama tych zjawisk "przemyka" się pod płaszczykiem tzw. tradycji (np. topienie marzanny czy wróżby andrzejkowe). W każdym przypadku jest natomiast groźne, stanowiąc w rękach diabła narzędzie, mające za zadanie odciągnąć ludzi od jedynego, prawdziwego Boga. W tej sekcji przedstawiam moje opracowania na ten temat.

 

Poniedziałkowy duch śmierci czyli refleksja wielkanocna

PDFDrukujEmail

środa, 28 marca 2007 04:51

Wstałem sobie parę lat temu (nie pamiętam daty) w niedzielny poranek. Był to szczególny poranek, bo wielkanocny. I natchnęło mnie do napisania tego traktatu. Dotyczy niektórych zwyczajów Wielkiej Nocy, które nie nie do końca mają coś wspólnego z chrześcijaństwem czy judaizmem, za to bardzo wiele z pogaństwem. Mimo swojej, miejscami zbyt radykalnej formy (dzisiaj napisałbym to trochę inaczej) zmusza niewątpliwie do refleksji.

Więcej…

 

Neopogaństwo w Polsce

PDFDrukujEmail

wtorek, 14 czerwca 2005 08:00

Kilka lat temu przygotowywałem się do wykładów w CHDN na temat neopogaństwa. Nie spodziewałem się wówczas, że ten temat jest aż tak szeroki i jak wielu spraw, związanych z codziennym życiem ludzi w Polsce tak naprawdę dotyka. Artykuł ten jest swojego rodzaju podsumowaniem mojej wiedzy na ten temat z tego okresu. Jest to opracowanie unikatowe, ponieważ prawie nikt nie zajmuje się tą kwestią z tej perspektywy. W artykule zapowiadam możliwość napisania na ten temat książki - jest ona ciągle w planach.

Więcej…

   

Chrześcijanin a homeopatia

PDFDrukujEmail

wtorek, 01 stycznia 2002 04:35

Artykuł, który napisałem wiele lat temu, a wynikał z obserwowanego w zborze, w którym wówczas byłem, problemu który homeopatia wywoływała. Mimo jego sporej "leciwości" jest nadal aktualny. Napisany z pewną nieśmiałością i zbyt daleko idącą ostrożnością. Wiem jednak, że pomógł on w praktyce wielu ludziom, dlatego publikuję go dalej w wersji oryginalnej. Staram się tu zdekonspirować działanie diabła, który stoi za tym zjawiskiem. Pokazuję, że zyskując ułudę zdrowia możemy stracić znacznie więcej...

Więcej…

   
joomla template
Copyright © 2019 Aleksander Barański. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.