Menu Główne

Tematyka chrześcijańska

Koncepcja Witryny

Czy to grzech ?

PDFDrukujEmail

Jak zidentyfikować czy coś jest grzechem ? Próba odpowiedzi na poniższe pytanie wydaje się trudna, ale może ten tekst Ci pomoże

A urodzi syna i nadasz mu imię Jezus; albowiem On zbawi lud swój od grzechów jego. (Mat. 1:21)

 

Aleksander Barański

Czy to grzech ? Czyli krótki kurs wykrywania grzechu dla początkujących.

 

Z chwilą Nowego Narodzenia przestaliśmy być grzesznikami - nie zmienia to faktu, że od czasu do czasu zdarza nam się popełnić jakiś grzech. Pismo Święte uczy że powinniśmy jak najszybciej go wyznać i z niego pokutować (odwrócić się od swojej złej drogi, nawrócić w danym temacie do Pana). Jeżeli tego nie zrobimy to najprawdopodobniej pobadniemy w zatwardziałość grzechu. Można znaleźć wiele dobrego nauczania na ten temat. Nie na tym jednak chciałbym się w tym artykule zkoncenrować.

 

Pismo Święte uczy również że grzech jest oszukańczy. Nie dziwi to, biorąc pod uwagę że jego twórca, diabeł, jest nazwany ojcem kłamstwa. Grzech będzie robił wszystko, aby przkonać nas co do tego że nie jest grzechem. Będzie chciał aby w imię źle zrozumiałej wolności stać się jego niewolnikiem. Dlatego też człowiek wierzący wielokrotnie zadaje sobie pytanie czy dana czynność, postawa czy zachowanie jest grzechem czy też nie. I wierzcie mi że nie dotyczy to tylko młodych wierzących - to samo pytanie zadają sobie również “starzy wyjadacze” w wierze - a nasz przeciwnik diabeł jest sprytny i szuka swoich ofiar, daje każdemu pokusy zgodnie z jego dojżałością. Na szczęście nasz Pan Jezus Chrystus jest ponad tym wszystkim ! On jest zwycięzcą więc i w jego imieniu my też możemy zwyciężyć grzech!

 

Ale aby zwyciężyć grzech w naszym życiu trzeba go najpierw zidentyfikować. Oto kilka podstawowych testów które ułatwią Ci jego identyfikację:

 

Jedną z najistotniejszych zasad w życiu chrześcijanina jest posiadanie osobistej relacji z Bogiem. Jeżeli chcemy w nim trwać i jednocześnie być wrazliwym na Jego działanie i podatnym na Jego wolę to musimy dołożyć starań, aby ta relacja była jak najlepsza. Dlatego musimu wykonywać przynajmniej program minimum: codzienna modlitwa i codzienne czytanie Pisma Świętego. Jest wiele pozycji na rynku omawiających ten temat, nie chcę więc szczególnie się na nim w tej chwili koncetrować. Niemniej jest to podstawa do tego aby być w stanie identyfikować sztuczki diabła. Bez właściwej, osobistej relacji z Bogiem jesteśmy bez szans. Jeżeli nie będziesz trwał w modlitwie ani nie będziesz weryfikował swojego życia za pomocą Pisma Świętego i nie będziesz tego robił regularnie - jestem przekonany że zostaniesz zwiedziony i będziesz grzeszył. Z właściwej relacji z Bogiem będą wynikały inne, niezbędne dla chrześcijanina elementy życia: wyznawanieć grzechów, pokuta, pokora, posłuszeństwo, post itd. To jest kluczem do życia w miłości i sprawiedliwości.

 

Druga kwestia to życie we wspólnocie z innymi wierzącymi. Mało kto ma tak naprawdę powołanie do tego aby działać samodzielnie w oddzieleniu od Ciała Chrystusa. Tak naprawdę nigdy nie spotkałem osobiście nikogo takiego, spotkałem natomiast wielu którzy tak twierdzili! Owoce ich życia mówią same za siebie - trwają w zwiedzeniu i grzeszą. Jezus wzywał nas do tego abyśmy działali w społeczności, usługiwali sobie nawzajem, tworzyli jedno ciało, wzrastali razem do pełni rozmiarów Chrystusowych i kochali się nawzajem. Musimy pamiętać że wiele obietnic w Piśmie Świętym skierowanych jest do Kościoła a nie do indywidualnych osób. Będąc już we swpólnocie pamiętajmy o konieczności badania wszystkiego w oparciu o Słowo Boże - pierwszy krok do zwiedzenia zaczyna się przeważnie od lekceważenia Pisma Świętego lub braku modlitwy.

 

Pierwszą sprawą którą zawsze powinniśmy zrobić jest zweryfikowanie danego postpowania, stosując mechanizm w który jest wypsażony każdy człowiek - w sumienie. Pismo Święte mówi że jest on dostępny również dla ludzi nie wierzących (Rzym 2:15) Jeżeli sumienie nas alarmuje w danej sprawie - przeważnie lepiej zaniechajmy jej wykonania. Pismo Święte naucza że mamy zachować czyste sumienie (1 Tym 1:19). Oczywiście mechanizm ten czasami jest zawodny: szczególnie żyjąc w grzechy łatwo jest je zagłuszyć. Osobiście jednak zauwarzyłem że z dniem w którym szczerze oddałem życie Jezusowi właśnie sumienie zaczęło znacznie sprawniej działać.

 

Kolejnym testem jest zbadanie co na dany temat mówi Pismo Święte. W sporej ilości przypadków to właśnie najlepiej ułatwia właściwe rozsądzenie wielu spraw. Zresztą jeżeli trwamy w lekturze Słowa to prawidłowością jest to iż sumienie zaczyna posługiwać się właśnie cytatami z Pisma Świętego w celu powstrzymania nas przed nie właściwymi działaniami.

 

Jeżeli powyższe metody nie pozwolą nam właściwie roztrzygnąć danej sprawy powinniśmy sięgnąć do jeszcze jednego wersetu: “A więc: Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek czynicie, wszystko czyńcie na chwałę Bożą.” (1 Kor. 10:31). Czyli mając wątpliwości odpowiedzmy sobie na pytanie: Czy to co chcemy zrobić odda chwałę Bogu ? Apostoł Paweł wzywa nas do tego aby każda czynność w naszym życiu to robiła. Nawet jeżeli odpoczywamy, powinniśmy robić to we właściwy sposób, tak aby przynosiło to chwałę Bogu a nie np. powodowało zgorszenie. Werset ten mówi jeszcze o czymś ważnym: nie powinno być w życiu chrześcijanina niczego co można nazwać obojętnym dla Boga: skoro oddaliśmy Mu swoje życie wszystko musi być poddane Jemu !

 

Nie wyłączajmy również sojego umysłu. Salomon uczył że początkeim wszystkiego jest mądrość (przyp 11:11). Bóg nie po to wyposarzył nas w nią abyśmy się jej pozbywali. Nabywajmy ją więc i posługujmy się nią, bo ona jest cenniejsza niż wszystkie skarby świata. Jest szczególnie przydatna do identyfikacji kłamstw diabelskich.

 

W przypadku wątpliwości nie bójmy się też zapytać kogoś bardziej dojżałego w Chrystusie od nas samych. Doświadczenie innych jest często bardzo cenne w takich sytułacjach. Osoba taka może też pomóc nam w znalezieniu drogi wyjścia z oszustwa grzechu. Nie bójmy się autorytetów wyznaczonych przez Boga. Autorytety i posłuszeństwo to Boża metoda działania.

 

joomla template
Copyright © 2018 Aleksander Barański. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.